Rodzaje okularów

 

 Okular Huygensa (H)

Składa się z dwóch pojedynczych soczewek. Można się z nim spotkać jako seryjny dodatek do tanich teleskopów. Odznacza się bardzo małym polem widzenia (około 30o) i słabym obrazem:

 

 

 

Okular Ramsdena (SR)

 

Nieco lepszy, jednak nadal posiadający wyraźne wady optyczne. Charakteryzuje się polem widzenia z zakresu 35-40o, jednak tak naprawdę nie można „wycisnąć” więcej niż 30o. Podobnie jak okular Huygensa składa się z dwóch elementów optycznych:

 

 

 

Okular Kellnera (K)

 

Ma już pole widzenia na znacznie lepszym poziomie (40-45o) i odznacza się lepszą jakością. Składająca się z trzech elementów optyka stanowi zupełne minimum wśród okularów teleskopowych:

 

 

 

Okular Plössla (PL)

 

Odznacza się polem widzenia równym 50o i dobrą jakością obrazu. Jest to rozsądny okular czteroelementowy i obecnie standard wśród rozsądnych producentów sprzętu astronomicznego. Tak naprawdę nie powinno się schodzić poniżej jakości tego okularu. Należy jednak unikać modeli o ogniskowej poniżej 8 mm i powyżej 32 mm, gdyż wady tych okularów zaczną być wtedy coraz wyraźniejsze:

 

 

 

Okular Super Plössl (SPL)

 

Poprzez wprowadzenie dodatkowej soczewki zwiększono pole widzenia do 55o. Odznacza się również większą jakością obrazu od zwykłego plössla:

 

 

Okular ortoskopowy (O)

 

Charakteryzuje się wysokim kontrastem obrazu i polem widzenia w zakresie 40-45o. Jego czteroelementowa optyka jest przeznaczona przede wszystkim do obserwacji obiektów układu słonecznego. W obserwacjach planetarnych przy dobrych warunkach pogodowych może jakością obrazów zostawić w tyle najlepszy okular lantanowi. W odróżnieniu od lantanów odległość dobrego widzenia jest na poziomie 5 mm (lantany 20mm), co ma znaczenie zwłaszcza w zimie, kiedy to miłośnik astronomii musi walczyć z parowaniem okularu:

 

 

 

Okular Erfla (E)

 

Jest to znakomita konstrukcja, która zapewnia pole widzenia na poziomie 60-75o. Jest to rewelacyjny okular do przeglądania nieba, który umożliwia jego panoramiczne oglądanie. Zbudowany jest z pięciu lub sześciu soczewek. Zalecane ogniskowe 30-40 mm:

 

 

 

Okular lantanowy (LE)

 

Okular już w pełni profesjonalny. Jeden z elementów optyki wykonany jest ze szkła lantanowego. Pole widzenia wynosi 45-65o. Produkowany jest o ogniskowych 2-40 mm i ze względu na dużą odległość dobrego widzenia i znakomity obraz w całym polu, jego krótkoogniskowe modele znajdują zastosowanie do obserwacji planetarnych. Jest to okular, który z jakością obrazu planet może śmiało konkurować z ortoskopem, Naglera jeżeli chodzi Naglera komfort obserwacji, to jest niepodważalnym liderem na polskim rynku. Lepsze okulary to wydatek rzędu ceny Synty 8” na dobsonie:

 

 

Okular Naglera

 

To ultraszerokokątny okular o polu widzenia przekraczającym 80o. Zwraca uwagę doskonałym obrazem, swoim rozmiarem i przede wszystkim ceną. Na jego konstrukcję składa się siedem lub więcej soczewek: